چربی گیر فایبرگلاس

چربی و روغن یکی از آلاینده های اصلی به ویژه در فاضلاب­های تولیدی آشپزخانه ­ها، رستوران ­ها، صنایع غذایی،  صنایع نفت و پتروشیمی، صنایع فولاد و بسیاری از صنایع دیگر می­باشند. در پاره­ای از موارد میزان چربی و روغن موجود در فاضلاب به حدی زیاد است که موجب تشکیل لايه اي برروي سطح شده و علاوه بر ایجاد بو، آلودگی­های زیست محیطی، موجب اختلال در فرايند تصفيه فاضلاب مي­شود. لذا  استقرار یک سیستم حذف روغن و چربی در این موارد ضرورت پیدا می کند.

یکی از ساده ­ترین و ارزان ­ترین روش­های حذف چربی و روغن روش شناورسازی به صورت ثقلی می باشد. اساس کار چربی گیر بر اساس یک قاعده ساده ثقلی استوار است. همانگونه که می دانیم وزن مخصوص روغن وچربی در حدود 0/9 گرم بر سانتی متر مکعب و کمتر از فاضلاب می باشد، در صورتی که فرصت کافی در یک محیط آرام و بدون اختلاط وجود داشته باشد چربی و روغن بصورت یک لایه بر روی سطح فاضلاب شناور می شود که بایستی در فواصل زمانی مناسب جمع آوری می گردد. از مزایای این روش این است که نیاز به هیچ گونه تجهیزات الکترومکانیکال نداشته و متعاقبا هزینه های مصرف انرژی، نگهداری و اپراتوری نیز  ندارد.

 

فایبرگلاس از ترکیب الیاف شیشه، رزین و ماسه سیلیسی تشکیل شده دارای خواص مطلوب جهت کاربری موردنظر باشد. مخازن فایبرگلاس در صنعت آب  و فاضلاب نسبت به مخازن بتنی و فلزی ارجح است. این مخازن به دو شک ساخته می شوند. نوع اول آن به صورت استوانه افقی می باشد و نوع دوم آن به شکل مکعب مستطیل می باشد. نوع دوم دارای دیواره مستحکم از جنس پنلهای کامپوزیتی از جنس SMC بوده که به صورت پانلی یا مدولار در کنار هم قرار می گیرند. از مزایای مخازن فایبرگلاس می توان نصب آسان، قابلیت قابلیت ساخت در کارخانه و یا محل نصب، امکان دمونتاز، سهولت جابجایی، دوام بالا در محیط فاضلاب، مقاومت در برابر انواع بارها و صرفه اقتصادی اشاره کرد.